100 rzeczy do zrobienia przed śmiercią.

Dawno, dawno temu usłyszałem o filmie pt „Bucket list”. Zabierałem się do niego przez kilka lat i obejrzałem go dopiero w ostatnim czasie. W skrócie, opowiada o dwóch facetach w podeszłym wieku, którzy są dosyć poważnie chorzy i nie mają co się spodziewać wielu lat życia przed sobą. Jeden z bohaterów, grany przez Morgana Freemana, to skromny mężczyzna, który całe życie pracował fizycznie, ma rodzinę i stara się być za wszelką cenę dobrym człowiekiem. Drugi z bohaterów, grany przez Jacka Nicholsona, to biznesman, który uznał, że można wszystko mieć przy pomocy gotówki, jego rodzina się rozpadła i szczerze – nie przywiązywał do niej specjalnej wagi. Dwa skrajne światy zostają połączone tym samym problemem – nowotworem. Udaje im się dojść do pewnego porozumienia i nawiązują ze sobą wspólny kontakt. I nagle przewija się tytułowy „Bucket list”, czyli lista rzeczy do zrobienia przed śmiercią. Grzeczniejszy z bohaterów zaczyna zapisywać pewne szczytne cele, które chciałby zrobić w ostatnich miesiącach/latach swojego życia. Drugi podłapuje pomysł, ale zaczyna zapisywać tam rzeczy bardziej polegające na doznaniach, czy po prostu rozrywce, między innymi skok ze spadochronem, czy pocałowanie najpiękniejszej dziewczyny na świecie.

Wielu z was pewnie nie oglądało tego filmu, więc potraktujcie to jako najzwyklejszy wstęp, bo największe znaczenie ma to co dopiero dzieje się później. Jest to bardzo emocjonalny film i szczerze, powinien być u każdego na liście filmów do obejrzenia. Dla mnie stał się ważny przede wszystkim dzięki idei. Lista rzeczy do zrobienia w życiu. Coś pięknego. Robimy wiele rzeczy każdego jednego dnia, choć większość z nich to tylko powielane czynności z poprzednich dni. Często zapominamy o nowych doznaniach, jak i z drugiej strony zrobieniu czegoś dobrego dla innych, póki mamy okazję i zdrowie na to. Pomyślałem, że sam stworzę taką listę. Spis rzeczy, które chciałbym w życiu zrealizować. Część jest tylko rzeczowa czy finansowa. Na zasadzie kupna czegoś, czy w jakiś inny sposób wydania na to zarobionych pieniędzy. Część jest stworzona po to, żeby sprawdzić swoje możliwości i naruszyć swoją strefę komfortu. Zobaczyć do czego jestem zdolny. Są też punkty na liście, które dotyczą po prostu czegoś głupiego. Coś szalonego, co można zrobić chociaż raz w życiu. No i do tego dochodzą zagadnienia związane ze zrobieniem czegoś dla innych.

Przykłady z mojej listy:

  • Skok na bunjee (taka podstawa, która znajdzie się na każdej liście tego typu)
  • Skok ze spadochronem (j.w.)
  • Naga kąpiel w morzu/jeziorze (no bo czemu nie)
  • Wycieczka bez żadnego planu w losowym kierunku
  • Zafarbować włosy chociaż raz w życiu
  • Otworzyć własną firmę
  • Śpiewać na środku ulicy, tak żeby wszyscy słyszeli
  • Więcej tatuaży (:>)
  • Wycieczka do USA
  • Bezinteresowna pomoc obcemu człowiekowi

Jest wiele rzeczy, które mam, ale jednak nie jest tak łatwo spisać 100 rzeczy na takiej liście. Co jest ważniejsze, a co w ogóle nie przychodzi do głowy. Mam jeszcze czas, ważne żeby powoli realizować te punkty. Niektóre można zrobić od razu, niektóre będą możliwe dopiero za kilka lat. I nie traktuję tego jako listę rzeczy do zrobienia przed śmiercią. Nie. Po prostu lista rzeczy, które chcę zrobić, nieważne czy zajmą one rok, czy 30.

A wy? Macie takie listy? Co byście dodali? Co byście zamieścili na takim spisie? Może znajdę jakąś inspirację 😉

Szczęścia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *